Maciej Rysiewicz Maciej Rysiewicz
281
BLOG

Cenzura w Gminie Bobowa

Maciej Rysiewicz Maciej Rysiewicz Rozmaitości Obserwuj notkę 3

O haniebnym zakazie promocji dziedzictwa kulturalnego Ziemi Bobowskiej, wydanym przez samorządowców i urzędników z Bobowej

Trudno wprost uwierzyć, ale ta historia wydarzyła się naprawdę. To nie jest majak senny ani fatamorgana. Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk na Mysiej 3 w Warszawie został zlikwidowany w 1990 roku. Ale 26 lat po upadku cenzury w Polsce funkcjonariusze samorządu terytorialnego Bobowej, miasteczka leżącego w powiecie gorlickim, zakazali rozpowszechniania jakichkolwiek wiadomości, na publicznej stronie internetowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, o dwóch książkach, dotyczących historii własnej, małej ojczyzny, czyli Ziemi Bobowskiej. Słowem wydano całkowity zapis cenzorski na dwie wydane w XXI wieku książki. A jak do tego doszło… 

Czytelnicy portalu „Gorlice i Okolice” www.gorliceiokolice.eu wiedzą, że burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, dyrektor CKiPGB Małgorzata Hołda-Kuchnik oraz radni miejscy, oficjalnie poparli, „duchem i ciałem”  zakaz upowszechniania, popularyzowania i ochrony pamięci o książkach (i książek) Karola Majchra i Piotra Gryglaszewskiego, dotyczących historii Bobowej i renesansowego dworu w Jeżowie, zob.Uchwala_RM_Nr_XVIII_176_16.  W zamyśle wyżej wymienionych zakiełkowała obłąkańcza myśl, że książki Majchra i Gryglaszewskiego trzeba wyeliminować z publicznego obiegu informacyjnego na publicznej stronie internetowej CKiPGB. Ten haniebny zapis cenzorski, przypominający mroczne komunistyczne czasy, uderzył, jak obuchem siekiery, w fundamenty naszego lokalnego dziedzictwa narodowego. Burmistrz Wacław Ligęza, dyrektor Małgorzata Hołda-Kuchnik i radni bobowscy brutalnie i bezceremonialnie podeptali także obowiązujące w Polsce prawo, które nakłada na nich obowiązki związane z ochroną i upowszechnianiem kultury narodowej. Można dzisiaj uznać, że burmistrz Wacław Ligęza, dyrektor Małgorzata Hołda-Kuchnik i radni bobowscy, uznali publikacje Karola Majchra pt. „Bobowa – historia, ludzie, zabytki” i Piotra Gryglaszewskiego pt. „Dwór w Jeżowie. Szlacheckie gniazdo nad Białą Dunajcową” za niegodne jakiejkolwiek uwagi i upowszechnienia wiedzy o nich na forum własnej gminy i poza jej granicami. Po prostu zwykła makulatura, którą można i należy skazać na zopomnienie!

z22z11

Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa (CKiPGB) dr Małgorzata Hołda-Kuchnik, w odpowiedzi na mój wniosek, dotyczący dostępu do informacji publicznej, nadesłała wczoraj, tj. 25 kwietnia 2016 roku, regulamin organizacyjny Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. Oto ww. dokumenty: pismo, regulamin organizacyjny CKiPGB, schemat organizacyjny. Już bez osobnego komentarza, na kanwie materiałów nadesłanych przez  dyrektora CKiPGB, pozwolę sobie przypomnieć kilka skodyfikowanych praw, które, burmistrz Wacław Ligęza, dyrektor Małgorzata Hołda-Kuchnik i radni miejscy z Bobowej, w rażący sposób złamali, doprowadzając do uchwalenia faktycznego zakazu zaprezentowania książek Karola Majchra i Piotra Gryglaszewskiego na publicznej stronie gminnej instytucji kultury, jaką jest CKiPGB.

Ustawa o samorządzie gminnym

Rozdział 2

Zakres działania i zadania gminy

Art. 6. 1. Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Art. 7. 1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:

8) edukacji publicznej;

9) kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami;

17) wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej;

18) promocji gminy;

Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej

Art. 1. 1. Działalność kulturalna w rozumieniu niniejszej ustawy polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Art. 9. 1. Jednostki samorządu terytorialnego organizują działalność kulturalną, tworząc samorządowe instytucje kultury, dla których prowadzenie takiej działalności jest podstawowym celem statutowym.

  1. Prowadzenie działalności kulturalnej jest zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego o charakterze obowiązkowym.

Regulamin CKiPGB

Paragraf 3

Centrum jest samodzielną, samorządową instytucją kultury, prowadzącą działalność w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury i działa na terenie Gminy Bobowa.

 

Więcej na ten temat:

http://gorliceiokolice.eu/2016/03/klamstwa-i-blamaz-malgorzaty-holdy-kuchnik-dyrektora-centrum-kultury-i-promocji-gminy-bobowa/,

http://gorliceiokolice.eu/2016/04/potezne-oskarzenia-i-milczenie-dyrektora-ckip-gminy-bobowa-malgorzaty-holdy-kuchnik/,

http://gorliceiokolice.eu/2016/04/bobowa-historia-ludzie-zabytki-karola-majchra-w-muzeum-historii-zydow-polskich/,

http://gorliceiokolice.eu/2016/04/skarga-na-dyrektora-ckipgb-malgorzate-holde-kuchnik-oczywiscie-bezzasadna/

 

Trudne zadanie, raczej niewykonalne!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości